Fóliovníky sú obľúbenou alternatívou k tradičným skleníkom. Ide o jednoduché konštrukcie zahalené priehľadnou fóliou, ktoré umožňujú pestovať rastliny mimo ich prirodzenú sezónu.
Fóliovníky fungujú na princípe skleníkového efektu. Slnečné žiarenie prechádza cez priehľadnú fóliu do vnútra konštrukcie a ohrieva pôdu aj vzduch. Fólia zabraňuje unikaniu tepla a vytvára priaznivé prostredie pre rast teplomilných rastlín aj v chladnejších mesiacoch.
Hlavnou výhodou fóliovníkov je ich jednoduchosť a cenová dostupnosť v porovnaní so skleníkmi. Stačia základné stavebné zručnosti na vytvorenie funkčnej konštrukcie, ktorá predĺži pestovateľskú sezónu. Pre menšie záhrady a pestovateľské projekty sú fóliovníky praktickou a obľúbenou voľbou.
Výhody fóliovníka
Fóliovník má niekoľko výhod v porovnaní s tradičným pestovaním v záhrade. Hlavnými výhodami sú:
Predĺženie sezóny
Fóliovník umožňuje predĺžiť pestovateľskú sezónu o niekoľko týždňov na jar aj na jeseň. Vďaka ochrane pred chladným počasím je možné vysádzať niektoré plodiny skôr na jar alebo ich nechať rásť dlhšie na jeseň. Teplomilné rastliny je tak možné vypestovať aj v regiónoch, kde by inak vonku neprežili.
Ochrana pred škodcami a počasím
Plastová fólia chráni rastliny pred škodcami, chorobami a nepriaznivými klimatickými podmienkami. Vďaka tomu nie je potrebné používať toľko chemických postrekov. Fólia tiež chráni plodiny pred prízemnými mrazmi, krupobitím či silným dažďom.
Regulácia klímy a vlahy
Vo fóliovníku je možné regulovať teplotu, vlhkosť vzduchu aj pôdy. V horúcich letných dňoch fólia zabraňuje priamemu slnečnému žiareniu a prehrievaniu pôdy. Vetraním je možné regulovať vlhkosť a teplotu. Polievanie je efektívnejšie, keďže sa voda nevyparuje tak rýchlo ako na voľnom priestranstve.
Celoročné pestovanie
Vďaka ochrane a regulácii podmienok je možné vo fóliovníku pestovať takmer celý rok. Po zbere letných plodín možno v jeseni a v zime vysadiť ozimné druhy. Na jar je zase možné skorší výsev teplomilných druhov. Fóliovník tak predĺži obdobie s čerstvými domácimi plodinami.
Nevýhody a obmedzenia
Záhradné fóliovníky majú aj určité nevýhody a obmedzenia, na ktoré je dobré myslieť pri rozhodovaní o ich inštalácii:
Počiatočné náklady
Fóliovníky si vyžadujú pomerne vysoké počiatočné investície na materiál, konštrukciu a vybavenie. Cena sa môže pohybovať od niekoľko stoviek do niekoľko tisíc eur v závislosti od veľkosti a typu konštrukcie. Preto je potrebné zvážiť, či sa táto investícia vráti vo forme úspory nákladov na kúpu čerstvej zeleniny a plodín.
Údržba a starostlivosť
Fóliovník si vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť. Je potrebné ho kontrolovať, vetrať, čistiť a opravovať. Tiež je nutné pravidelne kontrolovať rastliny, aby nedochádzalo k šíreniu chorôb a škodcov. Toto predstavuje investíciu času.
Obmedzený priestor
Fóliovníky majú obmedzenú plochu v porovnaní s tradičným záhradkárstvom. Preto je potrebné starostlivo zvážiť výber plodín tak, aby zodpovedali dostupnému priestoru. Tiež treba rátať s tým, že niektoré plodiny, ako napríklad zemiaky alebo kukurica, potrebujú viac miesta.
Prehriatie v lete
Počas horúcich letných dní sa vzduch v fóliovníku môže rýchlo prehriať. To môže negatívne ovplyvniť rastliny a úrodu. Je preto nutné zabezpečiť dostatočné vetranie a tieňovanie, aby sa zabránilo prehriatiu. Treba tiež vyberať plodiny, ktoré znášajú vyššie teploty.
Typy konštrukcií
Fóliovníky sa vyrábajú v rôznych konštrukčných prevedeniach. Najčastejšie sú:
Volierové fóliovníky
Volierové fóliovníky majú konštrukciu podobnú klietke či voliére. Po obvode majú nosnú konštrukciu z kovových profilov, medzi ktorými je napnutá fólia. Tento typ má stabilnú konštrukciu, ktorá dobre odoláva vetru a snehu. Výhodou je, že sa dá ľahko prispôsobiť veľkosti aj tvaru záhonu. Nevýhodou je náročnejšia a drahšia konštrukcia. Volierové fóliovníky sa preto väčšinou používajú na trvalé zakrytie väčších plôch.
Rámové fóliovníky
Rámové fóliovníky majú jednoduchú drevenú alebo kovovú konštrukciu tvaru rámu, cez ktorý je prehodená fólia. Tento typ je ľahký, prenosný a relatívne lacný. Nevýhodou je menšia stabilita a kratšia životnosť oproti volierovému typu. Rámové fóliovníky sú vhodné na dočasné zakrytie menších záhonov alebo sadeníc.
Tunelové fóliovníky
Tunelové fóliovníky majú tvar oblúka či tunela, cez ktorý je natiahnutá fólia. Tento typ poskytuje ochranu pred chladným vzduchom, mrazom aj vetrom. Tunelové fóliovníky sú vhodné na dočasné zakrytie riadkov zeleniny, byliniek či malých záhonov. Ich nevýhodou je menšia stabilita a nižšia odolnosť voči snehu.
Umiestnenie a orientácia
Fóliovník by sa mal umiestniť tak, aby rastliny mali čo najviac slnečného svetla. Väčšina zeleniny a ovocia potrebuje minimálne 6 hodín priameho slnečného žiarenia denne na dobrý rast a plodenie. Slnečné žiarenie je zdrojom tepla a svetla, ktoré rastliny využívajú na fotosyntézu. Čím viac slnečného žiarenia rastliny dostanú, tým viac budú rásť a rodiť. Preto je dôležité umiestniť fóliovník na slnečné miesto, kde nebudú tieňované budovami alebo stromami. Ak je to možné, fóliovník by mal byť orientovaný v smere sever-juh. Takto je zabezpečené rovnomerné osvetlenie počas dňa. Západná strana by mala byť uzavretá, aby sa predišlo prehriatiu popoludní. Východná strana môže byť otvorená. Fóliovník treba chrániť pred silným vetrom, ktorý môže poškodiť konštrukciu. V prípade veterného miesta je vhodné umiestniť fóliovník za nejakú odolnú prekážku ako je plot, budova alebo hustý živý plot. Fóliovník možno čiastočne zapustiť do zeme, čím sa zníži vplyv vetra.
Voľba fólie
Pri výbere fólie pre fóliovník je dôležité zvážiť niekoľko faktorov.
Hrúbka a odolnosť fólie
Hrúbka fólie určuje jej mechanickú odolnosť a životnosť. Bežne sa používajú fólie s hrúbkou okolo 0,1 mm. Hrúbka do 0,2 mm postačuje pre väčšinu pestovateľských aplikácií. Silnejšie fólie s hrúbkou 0,3 mm a viac sa oplatí zvoliť pri veľkých a exponovaných konštrukciách.
Priepustnosť svetla
Fólia by mala prepúšťať dostatok svetla pre rastliny. Bežné fólie prepúšťajú 75-95% viditeľného svetla. Existujú aj špeciálne fólie na zatienenie alebo so zvýšenou priepustnosťou.
Doplnková tieniaca fólia
Na reguláciu intenzity osvetlenia je možné použiť doplnkovú zatieňovaciu fóliu. Tá sa dá v prípade potreby jednoducho pridať alebo odstrániť. Existujú tieniace fólie s rôznou redukciou priepustnosti svetla.
Vybavenie fóliovníka
Vybavením záhradného fóliovníka rozumieme systémy a zariadenia, ktoré zvyšujú komfort pestovania a pomáhajú regulovať podmienky vo vnútri. Medzi základné vybavenie patria:
Vetracie otvory
Vetracie otvory umožňujú prúdenie vzduchu vo vnútri fóliovníka. Odporúča sa vetrať minimálne dvakrát denne, najmä na jar a v lete. Vetranie pomáha:
– Znížiť vlhkosť a predchádzať hubovým chorobám
– Znížiť teplotu vo vnútri
– Prispievať k pevnejším a zdravším rastlinám
Vetracie otvory by mali byť na protiľahlých stenách, aby sa dosiahlo priečne vetranie.
Tienenie
Tienenie je dôležité najmä v letných mesiacoch, kedy môže byť vo vnútri príliš vysoká teplota. Na tienenie sa používajú tieniace siete alebo fólie, prípadne vysádzanie popínavých rastlín na juhovýchodnej strane. Tienenie zabraňuje prílišnému prehrievaniu.
Vykurovanie a chladenie
Pre udržanie optimálnej teploty vo vnútri fóliovníka je možné inštalovať systém na vykurovanie a chladenie. Odporúča sa najmä pri pestovaní teplomilných druhov. Na vykurovanie sa používajú elektrické ohrievače alebo kachle, chladenie zabezpečujú chladiace ventilátory.
Zavlažovanie
Automatický zavlažovací systém udržuje optimálnu vlhkosť substrátu a šetrí čas a námahu pri zalievaní. Môže ísť o postrekovače, kvapkovú závlahu alebo zavlažovanie pomocou hadíc. Dôležité je zabezpečiť rovnomernú závlahu všetkých rastlín.
Pestovanie v fóliovníku
Fóliovníky umožňujú pestovať širokú škálu plodín, najmä teplomilných druhov zeleniny. Medzi najvhodnejšie patria:
– Paradajky – potrebujú dostatok svetla, tepla a vlahy. Pestujú sa ako priesady alebo priamo zo semena. Vyžadujú kolíkovanie a viazanie.
– Paprika – rastie optimálne pri teplote 20-25°C. Pestuje sa z priesad alebo zo semena. Rastliny treba pravidelne prihnojovať a polievať.
– Baklažán – miluje teplo a vlahu. Pestuje sa zo semena alebo sadeníc. Na začiatku treba rastliny chrániť netkanou textíliou.
– Uhorky – potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pestujú sa zo semena alebo sadeníc. Rastliny treba kolíkovať a pravidelne prihnojovať.
– Melóny a tekvice – vyžadujú veľa svetla, tepla a výživy. Pestujú sa zo semena alebo sadeníc. Rastliny treba kolíkovať a prihnojovať.
– Bazalička, majoránka – teplomilné bylinky vhodné do fóliovníkov. Pestujú sa z priesad alebo semena. Nezabudnúť prihnojovať.
Dôležité je striedať plodiny, aby sa predišlo šíreniu chorôb a škodcov. Po rajčinách je vhodné vysadiť uhorky, papriku alebo baklažán. Po tekvicových zasa vysadiť paradajky, papriku či fazuľu. Dodržiavaním správneho osevného postupu predídeme problémom v pestovaní.
Ochrana rastlín
Regulácia škodcov, predchádzanie chorobám a biologická ochrana sú dôležité aspekty pestovania v záhradnom fóliovníku.
Regulácia škodcov
Napriek tomu, že fóliovník poskytuje určitú ochranu pred škodcami, stále je potrebné byť ostražitý. Najčastejšími škodcami sú:
– Vošky – preventívne ošetrenie insekticídmi je potrebné najmä v skorých jarných mesiacoch.
– Molice – uprednostňujú vlhké a tieňové podmienky. Je potrebné pravidelne kontrolovať listy.
– Pásavky a húsenice – ošetrenie biologickými prípravkami na báze Bacillus thuringiensis.
– Slimáky – odstrániť ich ručne alebo použiť repelenty.
Predchádzanie chorobám
– Udržiavajte primeranú vlhkosť vzduchu a pôdy.
– Zabráňte zamokreniu pôdy a rastlín.
– Striedajte plodiny každý rok, aby sa predišlo hromadeniu choroboplodných zárodkov v pôde.
– Používajte odolné odrody.
– Odstraňujte choré časti rastlín.
Biologická ochrana
– Vysaďte rastliny, ktoré priťahujú užitočný hmyz.
– Použite lapače na škodcov.
– Aplikujte prípravky s účinnými mikroorganizmami.
– Vypustite dravé roztoče a lienky proti voškám.
– Používajte feromónové lapače.
Údržba fóliovníka
Pravidelná údržba je dôležitá na zabezpečenie dlhodobej funkčnosti fóliovníka. Odporúča sa venovať pozornosť najmä týmto oblastiam:
Čistenie
Fóliovník je potrebné pravidelne čistiť, aby sa odstránili nečistoty a zabezpečila optimálna priepustnosť svetla. Odporúča sa čistenie fólie jemným mydlovým roztokom alebo čistiacim prostriedkom na okná. Fólia sa čistí zvonku aj zvnútra. Pri čistení je potrebné byť opatrný, aby sa fólia nepoškodila.
Vetranie
Adekvátne vetranie je dôležité na reguláciu teploty a vlhkosti vo fóliovníku. Odporúča sa vetrať ráno a večer, keď sú teploty mimo fóliovníka nižšie. V horúcich dňoch je dobré vetrať v noci. Vetracie otvory by mali byť otvorené aspoň 15-30 minút.
Opravy
Menšie dierky alebo trhliny vo fólii je možné opraviť lepiacou páskou. Väčšie poškodenia vyžadujú výmenu časti fólie. Poškodenú fóliu je potrebné čo najskôr opraviť, aby sa zabránilo ďalším škodám.
Sezónne uskladnenie
Na konci sezóny je potrebné fóliovník dôkladne vyčistiť a vysušiť. Kovové časti konštrukcie je dobré ošetriť antikoróznymi prostriedkami. Fólia sa odporúča zložiť a uskladniť na suchom mieste mimo dosahu slnečného žiarenia.