Blog

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Chceli by ste sezónne pestovať ovocie a zeleninu vo svojej záhrade? V tom prípade môže byť tou správnou voľbou, ktorú hľadáte práve záhradný fóliovník. O čo ide, kde by ste ho mali umiestniť, a čo všetko v ňom môžete pestovať?

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Praktický pomocník pri pestovaní v každom počasí

Fóliovník je praktický prístrešok, ktorý poskytuje väčšiu kontrolu nad teplotou a klímou. Pre svoju maximálnu funkčnosť, spoľahlivosť a konkurencieschopnú cenu sú výbornou alternatívou k tradičným skleníkom. Fóliovníky dokážu zrýchliť a zlepšiť kvalitu úrody plodín, umožnia predĺžiť sezónu a zabezpečia výbornú mikroklímu a ochranu pre plodiny.

Jeho ľahká konštrukcia a možnosť presúvania zabraňuje rýchlemu odvetrávaniu vody od zeminy. Vždy ideálnu teplotu zabezpečuje veľký objem nahromadeného vzduchu. Pri polievaní nevzniká teplotný šok, čo podporuje rast vašej úrody.

Kde by som mal svoj fóliovník postaviť?

Pre lepšie vykurovanie je vhodné využiť teplo vášho domu či chaty. Umiestnite svoj fóliovník z južnej strany domu a týmto spôsobom dokážete zužitkovať odpadové teplo.

Aby vám dnu preniklo čo najviac svetla, je vhodné umiestniť ho k bielej stene, ktorá bude svetlo odrážať. Pokiaľ je na niektorom mieste pôda zamorená a vyčerpaná, jednoducho fóliovník presuniete na iné miesto.

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Čo môžem sadiť vo svojom fóliovníku?

Fóliovníky ponúkajú svojou pevnou konštrukciou rôzne možnosti na pestovanie vašej obľúbenej zeleniny a ovocia. Ľudia najčastejšie volia paradajky, papriky, šalátové uhorky, či dokonca vinič.

Paradajky

Paradajky patria medzi najčastejšie rastliny, ktoré si môžete vypestovať vo fóliovníku v pohodlí svojej záhrady. Základným pravidlom je sadiť ich počas obdobia, kedy sa teploty trvalo držia nad 0°C. Vyžadujú si veľa svetla, tepla, pravidelné polievanie a nepohrdnú ani občasnou dávkou hnojiva. 

V menšom fóliovníku sa dobre darí kríčkovým a cherry odrodám. Naopak tyčkové paradajky si žiadajú viac priestoru. Nevyhnutnou súčasťou ich pestovania sú aj podporné tyče, ktoré zabezpečia správny rast do výšky bez lámania.

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Papriky a uhorky

Pokiaľ sa rozhodnete v rovnakom období pestovať aj papriky a šalátové uhorky, odporúčame vám nevysádzať ich v blízkosti paradajok, keďže sa neznesú. Najvhodnejšie je umiestniť ich na opačnú stranu alebo im vyhradiť samostatný fóliovník. 

Papriky a uhorky si žiadajú náročnejšiu starostlivosť. Najlepšie sa im darí pri teplotách presahujúcich 30 °C. Nižšie teploty sa prejavia na oneskorenej úrode a zmene chuti, a preto je ideálne v chladnejších dňoch fóliovník umelo vykurovať. Po dopestovaní vás vaša úroda poteší chutným lečom alebo uhorkovým šalátom.

Hrach

Pestovanie hrachu je veľmi jednoduché, najmä v kontrolovanom prostredí. Pestovanie hrachu vo fóliovníku predlžuje obdobie zberu a siatia. Hrach môžete pestovať vo fóliovníku po celý čas, alebo môžete zasiať semená hrachu najskôr do fóliovníka, a keď definitívne odznejú mrazy, presadiť ho vonku.

Hrozno

Radi by ste vo svojom fóliovníku vypestovali aj nejaké ovocie? Častou voľbou pestovateľov sa stal vinič, ktorý vďaka svojej mohutnosti poskytuje iným rastlinám tieň. Záhradné fóliovníky vytvárajú teplé, vlhké a bezpečné prostredie pre dosiahnutie nádhernej úrody hrozna.

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Rozhodnite sa aj vy pre fóliovník

Záhradný fóliovník je pomocník, ktorý vám pestovanie uľahčí a celý zážitok z úrody umocní. Rozhodnite sa aj vy pre fóliovník a vyberte si z našej ponuky. Nájdete tu rôzne typy, materiály aj rozmery, ktoré môžete prispôsobiť presne na svoje potreby. Neváhajte a vyberte si fóliovník, vďaka ktorému budete mať radosť z vašej úrody nielen vy, ale aj všetci, ktorí ju budú konzumovať.

Ako na správne pestovanie vo fóliovníku?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *