Ratan , technoratan je v súčasnosti najčastejšie používaným materiálom na výrobu nábytku, najmä záhradného. Takisto sa medzi zákazníkmi zvyšuje dopyt po tomto nábytku. Často sa sním stretávame v záhradách, na terasách, balkónoch a iných miestach súvisiacich s oddychom.
Čo je to technoratan?
Technoratan je známy aj ako ratan, umelý ratan, syntetický ratan, PE ratan, ekoratan. Je to syntetický materiál vyrobený z vysoko kvalitných polyetylénových vlákien inšpirovaných prírodným ratanom. Aj napriek tomu, že je technicky upravený sa považuje za ekologický materiál, ktorý sa dá recyklovať. Neobsahuje žiadne toxíny, nespôsobuje alergie a pre používateľov nepredstavuje žiadnu hrozbu. To je pre nás veľmi dôležité najmä, ak máme malé deti. Pri každodennom používaní je ratan neuveriteľne vďačný. Je charakteristický vysokou odolnosťou voči meniacim sa poveternostným podmienkam, UV žiareniu a extrémnym teplotám, je tiež vodeodolný.
Nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, či impregnáciu, na rozdiel od prírodných materiálov. V exteriéri môže ostať 365 dní v roku. Technoratan je pružný a ľahký materiál, čo značí dlhú životnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Takisto treba vyzdvihnúť aj jeho výnimočnú odolnosť voči nečistotám. Nemusíte sa báť, že váš ratan zničí káva alebo víno. Nečistoty stačí utrieť navlhčenou handričkou.
Prírodný ratan, technoratan alebo ratan z lisovaného plastu?
Prírodný ratan je vlákno liany paliem rastúcich v juhovýchodnej Ázii, z ktorých sa zvyčajne pletú košíky a nábytok. U nás na Slovensku je takouto napodobeninou prútie, mladé vŕbové výhonky. Prírodný ratan je tuhý, nemá pružnosť a rýchlo starne. Ak takýto nábytok nechránite a neudržujete, necháte ho vonku počas dažďa alebo zimy, po krátkom používaní bude znehodnotený a súci na vyhodenie.
Na trhu je veľmi veľké množstvo nábytku z ratanu. Určite ste sa neraz stretli s lacným ratanovým sedením z „technoratanu“. Do úvodzoviek sme toto slovo dali naschvál, pretože predajcovia veľmi často zle interpretujú jeho preklad. Predajcovia ho používajú na pomenovanie záhradného nábytku z lisované plastu, plastových odliatkov s textúrou imitujúcou ratanový výplet. Na prvý pohľad vyzerajú podobne, no v konečnom dôsledku spolu nemajú nič spoločné.
Keďže sme už vlastnosti technoratanu popísali hneď v úvode, tak tu si zhrnieme zásadné rozdiely medzi ratanovým záhradným nábytkom a záhradným nábytkom z lisovaného plastu.
Ratanový nábytok je ručne pletený na kovovú (hliníkovú) konštrukciu. Keďže ide o ručnú výrobu, tak kvalita je kontrolovaná v každej fáze výrobného procesu, nábytok je jedinečný a vyrobený s veľkým dôrazom na detail. Vďaka tomu, že vlákna sú flexibilné je oveľa pohodlnejší a príjemnejší na dotyk. Jednotlivé pramene vrkoča sú dobre viditeľné a pôsobí prirodzeným dojmom.
Záhradný nábytok z lisovaného plastu nemá žiadnu kovovú konštrukciu. Je vyrobený zo vstrekovaného polypropylénu. Môže mať ľubovoľný tvar a štruktúru vrkoča. Je to odliatok imitujúci technoratan. Tento druh záhradného nábytku je tuhý a tvrdý. Jedinú mäkkosť mu dodávajú podušky, ktoré sú súčasťou zostavy. Odliatok pekne imituje technoratanový výplet, no ide o jednotnú, jednofarebnú a tvrdú štruktúru.
Čo ovplyvňuje cenu ratanového nábytku?
Rôznorodosť ponuky technoratanového nábytku je obrovská. Najmä z hľadiska typov, ktoré sme opísali vyššie a takisto aj z hľadiska ceny. Prečo sú medzi nimi také rozdiely? Čo ovplyvňuje hodnotu daného setu? Nižšie sa budeme venovať najdôležitejším kritériám, ktoré majú priamy vplyv na cenu záhradných setov.
- Konštrukcia záhradného nábytku – materiál, z ktorého je vyrobená
Výrobcovia používajú oceľ alebo hliník. Hliník je drahší kov, čo automaticky zvyšuje cenu. Zároveň však ponúka nízku hmotnosť nábytku, tuhosť konštrukcie a vysokú odolnosť voči nepriaznivým vplyvom počasia. Hliník oproti oceli nie je náchylný na hrdzu. - Nábytok zo skrutkovanej konštrukcie alebo v celku
Skrutkovaná konštrukcia si vyžaduje montáž. Je zložená z niekoľkých označených dielov, ktoré je potrebné zložiť podľa priloženého návodu. Takýto záhradný set je lacnejší aj na výrobu. Bežne sa používa v kolekciách nižšej až strednej cenovej kategórie. Nábytok na pevnej konštrukcii je stabilnejší, odolnejší a čo je dôležité ihneď po kúpe je pripravený na použitie, nie je potrebná žiadna montáž. - Typ vrkoča
Jednotlivé typy výpletu sa líšia tvarom, farbou, rozmermi a štruktúrou povrchu. Čím prirodzenejšie technoratan vyzerá, tým vyššia cena. Taktiež sa význam prikladá aj hrúbke, čím hrubšie tým odolnejšie voči zaťaženiu. Hrubší vrkoč je lepší, ale zároveň aj oveľa drahší. - Veľkosť a výbava
Čím väčší je daný model, tým vyššia cena, ktorá samozrejme súvisí s množstvom použitých materiálov a nákladmi na samotnú výrobu. Nemalý vplyv na výslednú cenu má aj výbava – prídavné kreslá, taburetky, hrubšie vankúše, hliníková úprava, použitie exotických materiálov ( napr. prírodný bambus) zvyšujú hodnotu zostavy a dodávajú jej exkluzívny charakter.
3 základné typy vrkočov:
- Ploché – väčšinou sú jednofarebné s hladkým povrchom a výškou cca 8mm. Drahšie druhy plochého výpletu majú tieňované farby, dekoratívnu textúru na povrchu (brúsené, prúžkované alebo imitujúce prírodné vlákna), sú aj hrubšie a často aj vyššie 10mm a viac. Tieto výplety sa používajú v nižšej a strednej cenovej kategórii.
- Polguľaté – dokonale imitujú pravý prírodný ratan, so širokou farebnou škálou a prírodným povrchom. Polguľatý výplet je hrubší a odolnejší voči záťaži. Používaný je najmä v špičkových a prémiových zostavách. Vzhľadom na najlepší pomer ceny a kvality patrí medzi najobľúbenejší výplet používaný pri výrobe.
- Guľaté – presná imitácia prírodného ratanu, no pre vysoké výrobné náklady sa používa len zriedka. Vizuálny efekt je prakticky rovnaký ako pri použití polguľatého.
Vo vybranom nábytku je využívaná práve kombinácia plochého a polguľatého výpletu. Vyzerá mimoriadne elegantne a vkusne.
Veríme, že náš sprievodca ratanom vám tento zaujímavý materiál priblížil a odpovedal na mnohé otázky, v ktorých ste mali nejasnosti.
Ak máte záujem o ratanový nábytok, prehliadnite si našu širokú ponuku