Blog

Trampolína pre deti i dospelých, pre zábavu i na cvičenie

1

Nová trampolína môže poskytnúť nekonečné hodiny zábavy pre celú rodinu. Na trampolínach je niečo výnimočné: nikdy z nich nevyrastiete. Najlepšie na nich je, že sa dajú používať na cvičenie a zábavu vo všetkých fázach života! Vy a vaše deti si skákanie na novej trampolíne zamilujete na dlhé roky.  Jedinou otázkou je, ktorú by ste si mali kúpiť? Aby sme vám tento proces uľahčili, pripravili sme pre vás tohto podrobného sprievodcu, vďaka ktorému si môžete novú trampolínu kúpiť s istotou.

Ako vybrať kvalitnú trampolínu

Trampolíny sú skvelým doplnkom do vašej záhrady, ktorý poskytuje hodiny aktivity a zábavy pre celú rodinu. Keďže je však k dispozícii toľko rôznych typov trampolín s rôznou úrovňou bezpečnosti, pred rozhodnutím je dôležité urobiť si prieskum.

Typy trampolín

Trampolíny možno rozdeliť do dvoch kategórií, nadzemné a zasadené v zemi. Obe majú podobné aj odlišné vlastnosti, ktoré vám môžu, ale nemusia vyhovovať.

Nadzemné trampolíny

Nadzemné trampolíny sa zvyčajne dajú ľahko zostaviť svojpomocne. Zvyčajne budete potrebovať pomoc inej dospelej osoby, aby ste ju bezpečne a spoľahlivo postavili, ale dobrou správou je, že ušetríte peniaze za inštaláciu. Tieto trampolíny sa dodávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, takže sú skvelou voľbou pre väčšinu domácností a pre deti i dospelých.

K nadzemným trampolínam si môžete kúpiť rôzne príslušenstvo alebo sú súčasťou balenia, ako napríklad ohrádky a rebríky. Tieto trampolíny sú ideálne pre tých, ktorí chcú zariadenie, ktoré ponúka vyšší odraz a lepší výkon.

2 1

Trampolíny v zemi

Inštalácia trampolíny do zeme je zložitejšia a môže byť drahá, ak nemáte zručnosti alebo vybavenie, aby ste ju vykonali sami. Tieto trampolíny však pekne zapadajú do krajiny a sú oveľa bezpečnejšie, najmä ak žijete vo veternej oblasti. Zapustené trampolíny sú ideálne pre mladé rodiny. Sú bezpečnou voľbou, pretože sú blízko úrovne zeme (zabraňujú veľkým pádom) a zvyčajne sa dodávajú s robustným bezpečnostným krytom.

Rovnako ako nadzemné trampolíny, aj trampolíny zasadené do zeme sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách, takže si budete môcť nájsť niečo, čo bude vyhovovať vašim preferenciám. K týmto trampolínam sa dodáva príslušenstvo, ale kvôli bezpečnosti a jednoduchému prístupu k nim nie je potrebné toľko príslušenstva ako k nadzemným.

Nevýhodou podzemných trampolín je výrazné zvýšenie nákladov. Inštalácia trvá dlhšie bez odbornej pomoci. Nedajú sa ľahko premiestňovať.

3

Veľkosť a tvar trampolín

Ďalším krokom k výberu správnej trampolíny pre vás je nájsť vhodnú veľkosť a tvar pre vašu záhradu a okolnosti.

  • Okrúhle trampolíny sú najobľúbenejšími tvarmi, pretože ponúkajú veľkú plochu na skákanie bez toho, aby zaberali príliš veľa miesta vo vašej záhrade. Majú pevnú konštrukciu a často poskytujú najlepšiu hodnotu. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a napnutie pružín v okrúhlych trampolínach uľahčuje skákanie v strede – tento tvar je preto ideálny pre začiatočníkov.
  • Obdĺžnikové trampolíny sa často vyskytujú v telocvičniach a športových centrách, preto si ich väčšina ľudí spája s profesionálnym použitím. Tento tvar sa však v poslednom čase rozšíril aj na domáce použitie. Vďaka tomuto tvaru sú elegantným doplnkom malých a hranatých záhrad, pretože ponúkajú priestor bez toho, aby dominovali trávnatej ploche. Podobné vlastnosti majú aj štvorcové trampolíny.
  • Oválne trampolíny ponúkajú najlepšie vlastnosti obdĺžnikových aj okrúhlych trampolín v jednom. Vďaka veľkej ploche sú skvelou voľbou pre rodiny s viac ako jedným dieťaťom alebo pre ľudí, ktorí vedia, že ich bude používať viac detí naraz. Rovnako ako okrúhle trampolíny, aj oválne druhy šetria miesto vo vašej záhrade.

4 1

Inštalácia a montáž nadzemnej trampolíny

Ak si plánujete postaviť trampolínu sami alebo s pomocou priateľov či rodiny, tu je niekoľko tipov, ako ju zostaviť a nainštalovať vo vašej záhrade. Vo väčšine prípadov si montáž trampolíny bude vyžadovať aspoň dve dospelé osoby. Trampolínu by ste nikdy nemali stavať v daždivom alebo búrkovom počasí, najmä ak sú nejaké príznaky alebo predpovede bleskov.

Predtým, ako začnete s montážou trampolíny, mali by ste sa uistiť, že máte všetky súčasti a príslušenstvo uvedené v dodanom návode. Všetky diely trampolíny budú podliehať kompatibilite v závislosti od typu a zakúpeného variantu.

5 1

Príslušenstvo a náhradné diely k trampolínam

Pridanie príslušenstva k trampolíne môže predĺžiť jej životnosť, zvýšiť bezpečnosť pri skákaní a uľahčiť jej používanie. Tu je niekoľko doplnkov, ktoré by ste mali zvážiť k svojej trampolíne:

  • Kotvy – ukotvenie trampolíny zvýši jej bezpečnosť pri používaní a umožní vám ju maximálne využiť, najmä ak žijete vo veternej oblasti, kde fúka silný vietor.
  • Ochranná sieť – chráni skákajúcich pred pádom z trampolíny a zranením. Najjednoduchší spôsob, ako získať bezpečnú a spoľahlivú ohradovú sieť, ktorá sa dokonale hodí k vašej trampolíne, je kúpiť si trampolínu, ktorá má sieť v cene. Siete sú dôležité aj pre trampolíny umiestnené v zemi.
  • Rebríky – Vďaka nim je vstup na nadzemné trampolíny a výstup z nich oveľa bezpečnejší. Môžu sa odstrániť, keď sa trampolína nepoužíva, aby sa zabránilo malým deťom používať trampolínu, keď dospelí nie sú nablízku, aby na ne dohliadali.
  • Ochranné rukávy – používajú sa na zakrytie tyčí trampolíny, aby chránili kov pred poškodením vplyvom počasia a znížili riziko zranenia, pretože tvrdý kov bude mäkký a polstrovaný.
  • Vrecká na topánky – na trampolíne by sa nemali nosiť topánky. Aby ste si udržali vonkajší priestor bez neporiadku, vrecko na obuv môže slúžiť na uskladnenie topánok počas skákania.
  • Podložky na trampolínu – kryty pružín/ochranné polstrovanie, ktoré prechádza cez rám trampolíny, aby sa zabránilo kontaktu používateľa s pružinami. Dôležité aj pre uzemnené trampolíny.
  • Poťahy proti poveternostným vplyvom – chránia vašu vonkajšiu trampolínu pred rôznymi poveternostnými podmienkami, čo predĺži jej životnosť a zvýši jej bezpečnosť pri používaní. Dôležité aj pre uzemnené trampolíny.

6 1

Bezpečné používanie trampolíny

Bezpečné používanie trampolíny závisí od používania aj vzhľadu trampolíny. Pokiaľ ide o používanie trampolíny, mali by ste:

  • Nainštalovať trampolínu s dostatočným priestorom po obvode
  • Povoliť v jednom okamihu len jedného skákajúceho, pokiaľ trampolína nemá bezpečnú veľkosť pre viacerých používateľov.
  • Vyhýbať sa kaskadérskym kúskom alebo gymnastickým cvičeniam, ako sú salta alebo kotrmelce.
  • Držať sa skákania v strede trampolíny.
  • Zložiť si topánky a skákať bosí, aby ste znížili poškodenie skákacej podložky.
  • Nikdy neskáčte na mokrej trampolíne a používajte ju len za vhodných poveternostných podmienok.
  • Dávajte pozor na hrdzavé pružiny a opotrebovanie podložky.

Zaistenie bezpečnosti detí

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na zaistenie bezpečnosti vašich detí na trampolíne:

  • Bez ohľadu na vek detí, vždy na ne dohliadajte, keď používajú trampolínu.
  • Používajte kryty a bezpečnostné siete.
  • Naučte deti, ako bezpečne vstupovať na trampolínu a vystupovať z nej (neskákať na nej ani z nej).
  • Odporúčajte deťom, aby skákali v strede a nepribližovali sa k pružinám.
  • Dbajte na to, aby nebola prekročená hmotnosť používateľa.
  • Nedovoľte deťom sedieť pod trampolínou, keď sa používa.
  • Odstráňte rebríky alebo stoličky, ktoré sa používajú na nastupovanie alebo vystupovanie z trampolíny, keď sa nepoužíva.

7

Siete a kryty

Siete na ohradenie trampolíny sa môžu používať na zabránenie pádu osôb z okrajov a zraneniam. Často sa dodávajú s trampolínou (ak je to uvedené) a ľahko sa inštalujú. Odporúča sa aj kryt na trampolínu, ktorý zabráni poškodeniu vplyvom slnečného žiarenia a dažďa.

Cvičenie na trampolíne

Trampolíny sú skvelým spôsobom cvičenia, nielen zábavným, ale aj účinným. Štúdie ukázali, že skákanie na trampolíne je vynikajúci a účinný spôsob, ako získať kondíciu, ako aj silu svalov a kostí, a to viac ako beh na bežiacom páse. Pri skákaní na trampolíne sa využíva široká škála svalov nôh a svalov jadra a je vhodné na zlepšenie koordinácie. Trampolína využíva širokú škálu svalov nôh a jadra tela a je vhodná na zlepšenie koordinácie

A dopad na kĺby je relatívne nízky vďaka podložke, ktorá absorbuje časť nárazu pri každom dopade z odrazu, takže môže byť lepšou možnosťou cvičenia pre ľudí s chorými kolenami ako iné formy cvičenia, napríklad beh. Aj napriek tomu, ak plánujete používať trampolínu na cvičenie, začnite pomaly a časom sa prepracujte k intenzívnejším tréningom.

8

Najčastejšie otázky pri výbere trampolíny.

Je vhodnejšia trampolína s vonkajšou alebo vnútornou ochrannou sieťou?

Vo všeobecnosti sa odporúčajú vnútorné bezpečnostné siete pre trampolíny, najmä ak budú trampolínu používať deti. Ak skočia do pružín trampolíny, nehrozí im žiadne nebezpečenstvo úrazu. Plocha na skákanie však bude menšia, preto by ste to malo zvážiť.

Má zmysel uskladniť trampolínu na zimu?

Z hľadiska predĺženia životnosti trampolíny je lepšie, ak máte túto možnosť. Dážď alebo sneh môže poškodiť povrchovú úpravu. Zakúpte si ochrannú plachtu, ktorá trampolínu aspoň čiastočne ochráni, ak nemáte prístup k úložnému priestoru alebo ju nechcete rozoberať.

Ako rozobrať trampolínu?

Ochrannú sieť treba najprv rozobrať, starostlivo vysušiť a potom zložiť. Rozoberte podpery bezpečnostnej siete. Najskôr rozoberte základňu, potom zostavu trampolíny, pružiny a ostatné komponenty.

Navštívte našu stránku a vyberte si trampolínu podľa vašich predstáv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *